تبلیغات
پرتماشاگرترین فیلم های تاریخ سینما - بیوگرافی بهترین بازیگران خارجی ( بازیگران زن 4 )

کیت بلانشت، ستاره توانا و بی‌حاشیه هالیوود (+عکس)

کیت بلانشت: بازیگر سینما، تئاتر و کارگردان
شروع فعالیت سینمایی از سال 1993
همسر: اندرو آپتون (زمان ازدواج 1997 تا حال حاضر)

کاترین الیز "کیت" بلانشت
(متولد 14 می‌1969) بازیگر استرالیایی سینما و تئاتر، برنده چندین جایزه قابل توجه، شامل 2 جایزه SAG ، دو جایزه گلدن گلاب، 2 جایزه بافتا و یک جایزه اسکار می‌باشد و نیز در 64 امین جشنواره فیلم ونیز برنده بهترین بازیگر زن شد.
او شهرت خود را در سال 1998 با حضور در فیلم الیزابت به کارگردانی شکار کاپور Shekhar Kapurکسب کرد، او در این فیلم نقش الیزابت ملکه اول انگلستان را بازی کرد. او همچنین شهرت خود را مدیون فیلمهای دیگری مثل نقش ملکه اِلف «ارباب حلقه‌ها»ی پیتر جکسون، نقش ایرینا اسپالکو در «ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین» و نقش کاترین هپبورن در فیلم «هوانورد» مارتین اسکورسیزی می‌باشد. که این نقش جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را برایش به ارمغان آورد. او همراه با شوهرش اندرو آپتون اخیرا مدیریت کمپانی تئاتر سیدنی را برعهده گرفته اند.

زندگی و تحصیلات

بلانشت در Ivanhoe یکی از شهرهای حومه ای در ملبورن استرالیا به دنیا آمد. مادرش جین بلانشت مشاور مالی و معلم، و پدرش رابرت "باب" بلانشت متولد تگزاس و معاون افسر نگهبان دریایى درجه‌دار نیروى دریایى آمریکا بود. پدرش وقتیکه که او تنها 10 سال داشت در اثر حمله قلبی درگذشت. او دوران کودکی خودش را به اسم "دوران برونگرا، و دوران درونگرا" تشریح می‌کند. او یک برادر بزرگتر به اسم باب (مهندس کامپیوتر) و یک خواهر کوچکتر به نام Genevieve دارد. خواهر او هم در زمینه طراحی تئاتر کار می‌کند و مدرک لیسانس طراحی معماری اش را در آپریل 2008 کسب کرد.
بلانشت دوران ابتدایی مدرسه را در ملبورن گذرانده و سپس در کالج بانوان متودیست ادامه تحصیل داد. در همین مکان بود که عشق و علاقه اش به بازیگری شکوفا شد. او قبل از ترک کردن استرالیا به منظور مسافرتهای خارج از کشور در دانشگاه ملبورن در رشته‌های اقتصاد و هنرهای زیبا تحصیل کرد. در سن 18 سالگی به مصر سفر کرد. در مصر با فردی معمولی در هتل ارزان قیمت کائیرو آشنا شد که از کیت خواست در فیلمی ‌بازی کند. فردای آن روز کیت خودش را در میان جمعیتی یافت که بوکسور آمریکایی را در فیلم Kaboria تشویق می‌کرد. او بعد از بازگشت به استرالیا برای تحصیل در موسسه ملی هنرهای نمایشی به سیدنی رفت و بعد از فارغ التحصیل شدن در سال 1992 کارش را در تئاتر شروع کرد.
اولین نقش اصلی او سال 1993 در نمایش Oleanna بود که نقش مقابل جئوفری راش را باز کرد و برای این نقش آفرینی جایزه بهترین هنرپیشه تازه کار تئاتر سیدنی را برد. او همچنین در نمایش تحسین شده هملت به کارگردانی نیل آرمفیلد در کنار راش و ریچارد راکسبرگ نقش افلیا را بازی کرد. او در سری سریالهای کوتاه تلویزیونی Bordertown با هوگو ویوینگ در قسمت "The Loaded Boy" اپیزود نجات پلیس نقش آفرینی کرد. بلانشت اولین فیلم بین المللی‌اش را با یک نقش مکمل برای فیلم «جاده بهشتی» بروس برسفورد (1997) در نقش پرستاری استرالیایی آغاز کرد، پرستاری که در جنگ جهانی دوم توسط ارتش ژاپن دستگیر می‌شود. اولین نقش اصلی اش نیز در سال 1997 برای نقش لوسیندا نقش مقابل Ralph Fiennes در فیلم «اسکار و لوسیندا» بود. تصادفا وقتیکه Peter Carey نویسنده استرالیایی کتاب «اسکار و لوسیندا» و برنده جایزه بوکر با بلانشت در کار تبلیغاتی ملبورن همکاری می‌کردند متوجه شدند که این نویسنده با باب پدر بلانشت آشنایی داشته.
اولین نقش آفرینی حرفه ای بلانشت در سال 1998 برای نقش ملکه الیزابت اول انگلستان در فیلم الیزابت بود، که به خاطر این فیلم نیز نامزد بهترین بازیگر زن اسکار شد. اما بهترین نقش اول زن نصیب گوئینت پالترو برای فیلم «شکسپیر عاشق» شد. اما او بالاخره جایزه بافتا و گلدن گلاب را از آن خود کرد. سال بعد هم برای بازی در فیلم «آقای ریپلی بااستعداد» نامزد جایزه نقش مکمل زن شده ولی جایزه را نبرد.
بلانشت با حضور در «ارباب حلقه‌ها»ی پیتر جکسون هواداران پر و پاقرصی پیدا کرده و تحسین همگان را برانگیخت. او در هر سه فیلم نقش گالادریل را بازی کرد.
در سال 2005 برای نقش «کاترین هپبورن» در فیلم «هوانورد» مارتین اسکورسیزی جایزه اسکار بهترین نقش مکمل زن را از آن خود کرد.
سال 2006 در فیلم «بابل» در مقابل براد پیت، «آلمانی خوب» همراه با جورج کلونی و بالاخره در «یادداشت‌هایی بر یک رسوایی» در کنار جودی دنچ خوش درخشید.
در سال 2007 مجله تایم او را در زمره یکی از 100فرد تاثیرگذار و بانفوذ قرار داد و مجله فوربس هم وی را به عنوان یکی از موفق‌ترین بازیگران زن انتخاب کرد.
در سال 2007 برای در فیلم «من آنجا نیستم» زندگی باب دیلن و «الیزابت: عصر طلایی» قسمت آخر فیلم زندگی ملکه الیزابت، به ترتیب برنده جایزه گلدن گلاب در مقام بهترین بازیگر نقش مکمل و برنده بهترین بازیگر نقش اول زن جشنواره ونیز شد. هشتادمین مراسم اسکار برای او دو نامزدی اسکار به همراه داشت: یکی بهترین بازیگر نقش اول زن برای «الیزابت: عصر طلایی» و بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای «من آنجا نیستم». او یازدهمین بازیگری بود که طور همزمان برای برای دو فیلم در یک سال نامزد می‌شد و اولین بازیگر زنی بود که برای فیلمی‌ دنباله دار نامزد اسکار می‌شد.
او پس از این در «ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین» استیون اسپیلبرگ و در «مورد عجیب بنجامین باتن» دیوید فینچر ظاهر شد که دراین فیلم برای بار دوم در کنار براد پیت قرار گرفت.
در 5 دسامبر 2008 بلانشت در پیاده روی مشهور ‌هالیوود ستاره گرفت.
تا سال 2008بلانشت در 7 فیلم ظاهر شد که نامزد اسکار شدند؛ این فیلمها عبارتند از: الیزابت (1998)، سه گانه ارباب حلقه‌ها (2001، 2002 و 2003)، هوانورد (2004)، بابل (2006) و مورد عجیب بنجامین باتن (2008).
آخرین فعالیتهای بلانشت یکی انیمیشن «پونیو» به عنوان صداپیشه و دیگری «رابین هود» ریدلی اسکات است که در این فیلم در مقابل راسل کرو بازی کرده
فیلمهای مهم و قابل توجه
نجات پلیس- 1994
Parklands- 1996
جاده بهشتی- 1997
Thank God He Met Lizzie- 1997
اسکار و لوسیندا- 1997
الیزابت- 1998
شوهر ایده آل- 1999
Pushing Tin- 1999
آقای ریپلی بااستعداد- 1999
مردی که گریست- 2000
موهبت - 2000
Bandits- 2001
ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه- 2001
کارلوت گری- 2001
The Shipping News- 2001
بهشت- 2002
ارباب حلقه‌ها: دو برج- 2002
ورونیکا جئورین- 2003
قهوه و سیگار، 2003
گمشده- 2003
ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه- 2003
The Life Aquatic- 2004
هوانورد- 2004
ماهی کوچولو- 2005
بابل- 2006
آلمانی خوب- 2006
من آنجا نیستم- 2007
ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین- 2008
مورد عجیب بنجامین باتن- 2008
آقای فاکس شگفت انگیز- 2009
صداپیشگی در پونیو- 2009
بانو ماریان در رابین هود- 2010

کریستن کرولاین دانس Kirsten Caroline dunst در 30 آوریل در ایالت نیو جرسی به دنیا آمد مادرش Lenz (پزشک) و پدرش Klaus ( مجری خدمان پزشکی) است. حدود 4 سال بعد از تولدش، برادرش Christian متولد شد و خانواده اش را کامل کرد . والدینش یک جدایی بلند مدت داشتند و سرانجام زمانی کهkirsten سیزده ساله بود به طور رسمی از هم جدا شدند.
kirsten مسیر شهرت را با مدل خاص یا Elite شدن در سن 4 سالگی شروع کرد. سپس راهش را از طریق مدلینگ و انجام پیامهای بزرگانی و نقش های کوچک در فیلم های سینمایی و تلویزیونی ادامه داد تا زمانیکه سرانجام فرصت بزرگ او فرا رسید . نقش کلادیا ، خون آشام جوان در فیلم مصاحبه با روح آشام شهرت و اعتبار دایمی اش را به عنوان هنرپیشه 13 سالگی به دست آورد kirsten در سن 19 سالگی به اندازه کافی کار برای دوره حیاتش انجام داده.
kirsten فارغ التحصیل دبیرستان است و همچنین فارغ التحصیل رشته رقص هم هست. او قصد ادامه تحصیل در رشته ادبیات را داشت اما حرفه بازیگری را ادامه داد و همراه با مادر ، برادر کوچکش و حیوانات اهلی اش به کالیفرنیا رفت و در آنجا یک شرکت تولیدی با مادرش به راه انداختند.
اما فیلمی را که او را به یک هنرپیشه تراز اول هالیوود مبدل کرد فیلم مرد عنکبوتی بود او در این فیلم نقش مری جین را به عهده داشت او در این فیلم نقش هنرپیشه اول زن را برعهده دارد
وودی آلن زمانی که او فقط هفت سال داشت که او را برای بازی در فیلم مشهور { قصه های نیویورکی} انتخاب کرد و بعد از آن کریس با بازی در فیلمهای زیاد هنرمند معروفی برای خود در سینمای هالیوود شد . کریستین درسال 2002 برای بازی در مرد عنکبوتی کاندیدای جایزه فیلمهای ترسناک و تخیلی شد که چند سال قبل آن را برای بازی در فیلم مصاحبه با خون آشام که همبازی برد پیت و تام کروز بود را دریافت کرده بود .

او در سری فیلمهای مرد عنکبونی به جای کیت هادسون و آلیشیا ویت انتخاب شد چون هر دوی آنها انصراف داده بودند . در کنار بازیگری چند بار هم در فیلمهایش آواز خوانده است و خودش میگوید که به خوانندگی علاقه زیادی دارد.

  • خرید اینترنتی | ماه موزیک | ترفند سرگرمی